Összességében az elemzők egyetértenek abban, hogy bár szeptemberben némi enyhülés volt az inflációs nyomásban, a jövőbeli kihívások miatt továbbra is óvatosnak kell lennünk mind a gazdaságpolitikai döntéshozóknak, mind a befektetőknek. A következő hónapokban az inflációs trendek alakulása és a geopolitikai feszültségek alakulása kulcsfontosságú lesz a magyar gazdaság szempontjából.
Az idei első negyedévben tovább zsugorodott a magyar GDP, ezzel folytatódott a technikai recesszió. Az elemzők kiemelték, hogy hasonlóan hosszú recesszióra 2008-2009 óta nem volt példa Magyarországon, és nem biztos, hogy most láttuk a mélypontot.
Az MNB a vártnak megfelelően nem változtatott az alapkamaton, és év végénél előbb nem is nagyon érdemes ilyen lépéssel számolni. Az irányadó 18 százalékos egynapos betéti kamat csökkentéséről Virág Barnabás nyilatkozatáig azt gondoltuk, hogy akár már márciusban vagy áprilisban elkezdődhet, most azonban úgy tűnik, ez későbbre tolódhat - így értékeli az MNB mai döntését és kommunikációját Kiss Péter. Az Amundi elemzője szerint erre utal az is, hogy a banki kötelező tartalékolás átalakítása további enyhe monetáris szigorítást jelent.
Közép távon már az infláció enyhülésével számolnak az elemzők. A hatósági üzemanyagárak eltörlése igazán majd csak a januári adatokban látszik majd a várakozásaik szerint, de a keresletcsökkenés a következő hónapban már lefelé húzhatja az árakat.
A jegybank a piac által vártnak megfelelő mértékben emelte az alapkamatot az MNB – emeli ki gyors értékelésében az Amundi Alapkezelő. A cég befektetési igazgatója szerint nehéz helyzetben van a magyar jegybank, mivel a monetáris politika tradicionális eszközei nehezen működnek a jelenlegi helyzetben, így lehet, hogy ismét más eszközök után kell nézniük.
Az Amundi Befektetési Alapkezelőnél Kiss Péter veszi át a befektetési csapat irányítását Forián-Szabó Gergelytől, aki a jövőben tanácsadóként segíti a hazai Amundi befektetési tevékenységét - derül ki a társaság közleményéből.
Számos érv hozható fel a tartós és az átmeneti inflációmegugrás mellett is, a világ most azt találgatja intenzíven, hogy milyen forgatókönyv valósul meg a következő 1-2 évben. Kiss Péter, az Amundi szakértője szerint a nagy inflációs megugrás átmeneti lehet, de az elmúlt évek (gyakran defláció közeli) környezete nem tér vissza. A Magyar Nemzeti Bank szigorítással fog reagálni, az alapkamat és az egyhetes betét valódi irányadó kamata a jövő héten 0,9%-os szinten egyesülhet.
Már a yorki herceg is azon dolgozik, hogy a magyar startup ökoszisztéma sikercégeket termeljen ki, ugyanis nemrég Budapest is csatlakozott azon országok sorába, ahol megrendezik a II. Erzsébet fia, András herceg által alapított Pitch@Palace startup-versenyt. A Design Terminál által szervezett budapesti esemény létrejöttében Kiss Péter, a KPMG partnere is közreműködött, akivel az esemény kapcsán speciális igényekre finomhangolt lakásbiztosításról, az energiacégek által okozott madárveszteségről, de főként a nagyvállalatok vállára nehezedő innovációs nyomásról beszélgettünk.
A magáncsőd szabályozását jelentősen át kell alakítani - értettek egyet mai Hitelezés 2017 konferenciánk utolsó panelbeszélgetésének résztvevői, köztük az Igazságügyi Minisztérium helyettes államtitkára. Az MNB elégedetlen tavaly márciusi jelzáloghitel-ajánlásának eredményeivel, a bankok ugyanis sokszor csak le akarták tudni ezt mint feladatot, és kevés ügyfélmegállapodás született. A nem teljesítő jelzáloghitelek piacán még idén is várhatók eladások.
Nem volt semmiféle előjele a mostani kitörésnek.
Egyre közelebb a 100 000 dollárhoz a BTC árfolyama.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?